EDYCJA 2017

 

Peter Jablonski - fortepian
Urodzony w Lyckeby w południowej Szwecji artysta od najmłodszych lat zdobywał laury, grając już jako nastolatek I Koncert fortepianowy Beethovena w Warszawie i Krakowie. Wkrótce potem wystąpił na koncertach orkiestrami radia duńskiego i szwedzkiego. Pianista pojawiał się na estradzie na wszystkich pięciu kontynentach, zarówno z recitalami solowymi, jak i w koncertach z orkiestrą. Współpracował z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, BBC Symphony, Philharmonia, Czech Philharmonic, Royal Scottish National Orchestra, London Philharmonic, Stockholm Philharmonic, Bergen Philharmonic, New Japan Philharmonic, Orchestre National de France, Norwegian Radio Orchestra, BBC Philharmonic, Korean Symphony Orchestra oraz Mexican City Philharmonic Orchestra. W Ameryce Północnej pianista koncertował między innymi z Cleveland Orchestra (Blossom Festival), Philadelphia Philharmonic Orchestra, Detroit Philharmonic Orchestra i Los Angeles Philharmonic Orchestra. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Vladimir Ashkenazy, Daniele Gatti, Yakov Kreizberg, Paavo Järvi, Myung-Whun Chung, Valery Gergiev i Kurt Sanderling. Peter Jablonski występował w największych salach koncertowych, takich jak sala Filharmonii Berlińskiej i Concertgebouw w Amsterdamie. Brał udział w takich festiwalach, jak Festival de Radio France Montpellier, Festival Pianistico Internazionale di Brescia, Bergen, Umea Festival i North Norway Festival. Istotną częścią pracy artystycznej pianisty jest muzyka kameralna. Występował w Istanbule z Istanbul Quartet. Peter Jablonki jest dyrektorem artystycznym corocznego festiwalu muzyki kameralnej w południowej Szwecji oraz Falsterbo International Music Festival, podczas którego ostatnio współpracował z sopranistką Katriną Dalayman. Wśród nagrań płytowych artysty znalazły się utwory Chopina oraz wszystkie sonaty fortepianowe Prokofiewa, wydane jesienią 2003 roku przez wytwórnię Decca. Dla tej wytwórni pianista nagrał też II i III koncert fortepianowy Czajkowskiego (z orkiestrą Philharmonia pod batutą Charlesa Dutoita), Koncert fortepianowy Skriabina oraz jegoPrometeusza (z Deutsches Symphonie Orchester Berlin i Ashkenazy'm), Koncert fortepianowy Gershwina i płytę zawierającą Rapsodię na temat Paganiniego Rachmaninowa (także z Ashkenazy'm), za którą otrzymał Edison Award. W 1996 roku artysta otrzymał prestiżową Årets Svensk I Världen, przyznawaną szwedzkim osobowościom, które przyczyniają się do promocji Szwecji na świecie. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Orfeusza podczas Warszawskiej Jesieni za premierowe wykonanie Koncertu fortepianowego Kilara, zadedykowanego i napisanego specjalnie dla niego.

Patrik Jablonski - fortepian
Urodzony w małym miasteczku Lyckeby na południu Szwecji. Pierwsze lekcje gry na fortepianie otrzymał od swojego ojca, kiedy miał 5 lat, swój pierwszy publiczny koncert zagrał rok później. W wieku 8 lat Patrik wystąpił w Sali koncertowej Stockholm Konserthuset. Po raz pierwszy wyjechał na koncertować za granicę w wieku dziesięciu lat na Festiwalu jazzowym w Pori w Finlandii. Patrik gra również w tenisa i przez dwa lata grał dla profesjonalnego zespołu 'Team Mats Wilander'. W tym czasie kontynuował występy z wieloma orkiestrami w Szwecji, m.in. Royal Stockholm Philharmonic i Malmo Symphony Orchestra. Kiedy Patrik miał 17 lat, miał okazję przenieść się do Londynu i studiować w Royal College of Music pod kierunkiem Iriny Zaritskaya. To wtedy stało się dla niego jasne, że swoja przyszłość poświęci grze na fortepianie: "Nie mogłem mieć lepszego mentora niż Irina Zaritskaya, wielka pianistka, nauczycielka i wspaniała osoba". Od ukończenia studiów Patrik występował z wieloma orkiestrami m.in. w Berlinie, Warszawie, Sankt Petersburgu, Londynie, Tokio, Waszyngtonie, Osace, Salzburgu, Krakowie, Milanie, Cannes, Paryżu i Rydze. Patrik był solistą Bangkok Symphony Orchestra pod batutą Maestro Okko Kamu. Koncert był częścią cyklu "Wielcy artyści świata". Patrik prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Patrik Jablonski występował podczas Królewskiego wesela Szwedzkiej Księżniczki, zarówno jako solista, jak i z towarzyszeniem Stockholm Concert Orchestra. Wykonuje także muzykę kompozytorów współczesnych takich jak Olivier Messiaen, Poul Ruders czy Wojciech Kilar.

BUKOLIKA PIANO TRIO
Powstało w roku 2014 i uzyskało międzynarodowe uznanie za niezwykłą ekspresję, charakter gry oraz wirtuozerię. Zespół jest szczególnie zainteresowany odkrywaniem i wykonywaniem muzyki kameralnej XX. i XXI. wieku, w szczególności polskiej. Do ostatnich osiągnięć tria należy zdobycie tytułu finalisty konkursu St Martin in the Fields Chamber Music Competition oraz przyjęcie do prestiżowego programu St John's Smith Square Young Artists Scheme. W ramach koncertów w tej niezwykle renomowanej sali koncertowej Bukolika Piano Trio dokona premiery utworu Hanny Kulenty, który powstanie specjalnie na tę okazję. Zespół ten jest szczególnie zainteresowany wykonywaniem muzyki nowej, a w przyszłym roku będzie miał zaszczyt dokonać światowej premiery pięciu utworów. Trio koncertowało w wielu uznanych salach koncertowych takich jak Wigmore Hall, St John's Smith Square czy St James's Piccadilly, a także wzięło udział w wielu prestiżowych festiwalach m.in. Piano Festival w Królewskiej Akademii w Londynie oraz Dartington Summer School&Festival. W czerwcu 2017 roku Bukolika Piano Trio zadebiutowało w BBC Radio 3. Wszystkie artystki są obecnie związne z Royal Academy of Music w Londynie.

Roma Tic - skrzypce
Młoda i tętniąca życiem polska skrzypaczka - znana na całym świecie, laureatka wielu międzynarodowych konkursów i nagród. Obecnie studentka Królewskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Rodney Friend. Nagrodzona prestiżowym stypendium Akademii, które co roku otrzymuje tylko dwóch studentów z UE. Jej wcześniejsze wykształcenie obejmuje Akademię Muzyczną im. I J Paderewskiego w Poznaniu pod kierunkiem Bartosza Bryły i Agaty Szymczewskiej. Roma występowała na całym świecie jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Auditorium Nacional de Musica w Madrycie, Sala Symfoniczna Birmingham, Barbican Centrum, Berliner Philharmonie, Kolner Philharmonie, National Theathre w Algierii. Była również wielokrotnie zapraszana do udziału w kórsach mistrzowskich, gdzie miała okazję współpracować z wieloma wybitnymi muzykami, jak Maurice Hasson, Gyorgy Pauk, Bruno Canino, Natasha Prischepenko i Scharoun Ensemble. Roma jest wspierana przez Leverhulme Trust i Donnie Trust. Gra na skrzypcach Ventapane "Lett" uprzejmie wypożyczonych z kolekcji Royal Academic of Music. 

Joanna Gutowska - wiolonczela
Zadebiutowała jako solistka wykonując Koncert wiolonczelowy G. Goltermanna G-dur w wieku lat 12 i od tej chwili występowała jako solistka i kameralistka w renomowanych salach koncertowych w Europie i Azji na wielu ważnych festiwalach, takich jak m.in .: Summer of Sounds Muzeum Quartier w Wiedniu, Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Piano Festiwal w Londynie, Międzynarodowy Festiwal im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego Emanacje, Gwiazdy Promują, Muzyka w Starym Krakowie, Dartington Festiwal i wiele innych. Jednym z głownych zainteresowań artystki jest wykonywanie muzyki drugiej połowy XX i XXI wieku. Joanna kładzie również nacisk na promocję młodych, utalentowanych kompozytorów - jej ostatnie premiery to m.in. "Hypergestures" Matthew Olyvera, dzieło stworzone we współpracy z Joanną i jej dedykowane. W następnych latach artystka będzie miała przyjemność dokonać kolejnych 8 premier utworów jej dedykowanych. W 2017 roku Joanna zadebiutowała w tak ważnych miejscach jak m. in. BBC Radio 3, Wigmore Hall, St Martin In The Fields oraz St John's Smith Square. Jej aktywna działalność koncertowa zaowocowała otrzymaniem stypendium The Clumber Studio w roku 2016/2017 oraz stypendium Sapere Auso w rolu 2015/2016. W roku 2018 planuje wydać swój debiutancki album poświecony twórczości Kaiji Saariaho. Joanna gra na wiolonczeli Jean Baptiste Salomon z 1790 roku wypożyczonej dzięki uprzejmości Królewskiej Akademii Muzycznej.

Anna Szałucka - fortepian
Rozpoczęła edukację muzyczną w wieku 7 lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Henryka Wieniawskiego w Gdańsku oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu z wyróżnieniem. W 2013 roku ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. zw. Waldemara Wojtala. W latach 2014-15 kontynuowała edukację muzyczną na Universität für Musik und Darnstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Stefana Vladara. Obecnie studiuje w prestiżowej Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Iana Fountain. W listopadzie 2016 roku Anna została zwyciężczynią oraz laureatką czterech Nagród Specjalnych na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Talinie. Anna zdobyła także II Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną im. Jerzego Waldorffa na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy. W roku 2012 otrzymała Tytuł Laureata oraz Nagrodę Specjalną im. Jerzego Waldorffa na 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 roku wygrała konkurs Kenneth Loveland Gift oraz The Worshipful Company of Musicians – Henriett Cohen Bach Prize, zdobyła III nagrodę na Trzecim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sussex, a także była stypendystką The Jacob Barnes Piano Scholarship. Do jej ostatnich osiągnięć należy zdobycie II Nagrody oraz Nagrody Publiczności na międzynarodowym konkursie Sheepdrove Piano Competition w Anglii, a także wygranie Janet Duff Greet Prize oraz The Regency Award za wybitne osiągnięcia. W wyniku przesłuchań prowadzonych przez prestiżową organizację The Musicians’ Company Anna Szałucka zadebiutowała w lutym bieżącego roku w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych – Wigmore Hall. Anna Szałucka występowała w Polsce i za granicą we współpracy z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Wiener Beethovengesellschaft, The Worshipful Company of Musicians, a także BBC Radio 3, BBC Radio 4 oraz Radio Gdańsk. Jako solistka koncertowała między innymi z Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Pomorską, Worthing Symphony Orchestra, Sinfonia Baltica oraz Górecki Chamber Orchestra. Pasję muzyczną rozwijała na licznych kursach pianistycznych w klasie m.in. Aleksieja Orłowieckiego, Andrzeja Jasińskiego, Alona Goldsteina, Pascala Devoyon, Yevgeny Sudbina, Kathryn Stott, Imogen Cooper, Diny Yoffe, Paula Robertsa, Joanny MacGregor, Lee Kum-Singa czy Alberto Nosè. Jako studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku była stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, a także Rektora tej Akademii. Otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ilja Domnins - fortepian
Urodził się w 1997 roku na Łotwie. Obecnie jest studentem drugiego roku w Narodowym Konserwatorium w Sankt Petersburgu w klasie A.M. Sandler. Ilja naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 6 pod okiem E. Krasnovej w Szkole Muzycznej im. J. Medina w Rydze. W 2012 roku pomyślnie przeszedł przesłuchanie do Specjalnej Szkoły Muzycznej Konserwatorium w Petersburgu, w klasie A.M. Sandler. W 2015 roku został przyjęty do Narodowego Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Podczas swojej edukacji uczestniczył w kursach mistrzowskich u wielu wybitnych pedagogów pianistyki, m.in. u: Diny Yoffe, Andrei Bonatta, Christophera Eltona, Iriny Berkovych, Dmitrij Bashkirova. Nieustannie występuje na Łotwie, Litwie, w Estonii, w Polsce, w Szwajcarii, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Rosji jako solista, ale także w orkiestrze. W swoim repertuarze posiada koncerty Bacha, Haiden, Mozarta, Beethovena, Chopina i Prokofiewa. Ilja jest laureatem kilku krajowych i międzynarodowych konkursów na Łotwie, Litwie, Estonii, Czechach, Włoszech, Francji oraz w Polsce, a także konkursach należących do EMCY. W 2012 roku zdobył drugą nagrodę i nagrodę specjalną za wyjątkowy potencjał artystyczny w konkursie im. B. Dvarijonisa w Wilnie. W roku 2014 zdobył drugą nagrodę w Konkursie Chopinowskim w Narwie. W 2016 r. Ilja zdobyła drugą nagrodę w konkursie pianistycznym CITTA DI CANTU w klasycznej grupie. W czerwcu br. Ilja został laureatem pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie.

Barbara Borowicz - klarnet
Barbara Borowicz urodziła się w 1988 roku w Poznaniu. Jako solistka i kameralistka występowała na 5 kontynentach w wielu krajach świata m.in.: w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej, Republice Południowej Afryki, Austrii, Armenii, Włoszech, Hiszpanii, Gruzji, na Węgrzech w prestiżowych salach koncertowych jak m.in. Sydney OperaHouse czy Royal Concertgebouw. Jako solistka zadebiutowała z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej. Jest laureatką ponad 20 nagród na konkursach muzycznych w Polsce, Luksemburgu, Grecji, Słowenii, Włoszech, Serbii, Litwie i Ukrainie m.in. I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Klarnetowo-Saksofonowym w Reggiolo (Włochy, 2014), II nagrody oraz nagrody specjalnej za wyróżniającą się osobowość artystyczną na VI Międzynarodowym Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie ( Polska, 2014), I nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach/Warszawie (Polska, 2013), II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym „Saverio Mercadante” w Noci/Bari (Włochy, 2012). Ponadto w 2015 roku otrzymała nagrodę za interpretację utworu K.Stockhausena podczas Stockhausen Concerts and Courses in Kürten (Niemcy). Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka, w której obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich. Swoją edukację muzyczną kontynuowała w Accademia Musicale Chigiana w Sienie (Włochy) i Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie w klasie solowej Alessandro Carbonare oraz w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie kameralistyki. Ponadto podążając za swoimi zainteresowaniami doskonali swoje interpretacje kompozycji Karlheinza Stockhausena u Suzanne Stephens – najlepszej odtwórczyni jego dzieł. Jako jedyny polski wykonawca uzyskała certyfikat zgodności interpretacji utworu In Freundschaft na klarnet solo z zamierzeniami kompozytora. Szczególne miejsce w jej repertuarze solowym zajmuje muzyka polska i współczesna XX i XXI wieku, w tym dedykowane jej kompozycje m.in M.J.Papary, M.R. del Corral. Ponadto od 2011 roku jest pierwszą klarnecistką orkiestry CORdaCracovia, z którą uczestniczyła w nagrywaniu kilku płyt CD/DVD. W 2016 roku została wydana przez DUX Recording Producers jej pierwsza płyta CD Double Clarinet Concerto z utworami na 2 klarnety i orkiestrę, nagrana wspólnie z prof. Andrzejem Godkiem. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki, ponadto za swoje osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Ministra Kultury „MłodaPolska”, Stypendium Naukowe Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Stypendium Artystyczne Miasta Poznania, Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, a także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych artystów, twórców i menadżerów kultury. W 2014 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ponadto prowadziła kursy klarnetowe w Uczelniach w Sydney (Australia), Wellington (Nowa Zelandia), Tbilisi (Gruzja), Granadzie (Hiszpania) i Győr (Węgry).

Anna Miernik - foretpian
Występowała na 5 kontynentach w 24 krajach (Armenia, Australia, Belgia, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Francja, Gruzja, Izrael, Kanada, Kazachstan, Kolumbia, Litwa, Luksemburg, Macedonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Peru, Polska, Serbia, Słowenia, Turcja, USA, Włochy). Jej debiut w Carnegie Hall w Nowym Jorku (Weill Recital Hall) miał miejsce w listopadzie 2015 roku. Anna Miernik jest laureatką licznych nagród międzynarodowych i krajowych. Doceniana za osiągnięcia artystyczne i naukowe. Koncertuje jako solistka i kameralistka w prestiżowych salach koncertowych. W czasie tournée w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i USA w roku 2013 wystąpiła z 15 recitalami, w czasie których zaprezentowała się m. in. w słynnej Operze w Sydney. Podczas drugiego pobytu w Australii w 2016 roku wystąpiła z orkiestrą podczas historycznego koncertu – w Ratuszu w Melbourne – w tym samym miejscu, gdzie 111 lat wcześniej koncertował Ignacy Jan Paderewski. W czasie artystycznych podróży odwiedziła z koncertami miasta takie jak: Ottawa, Calgary (Kanada), Orchard Lake (USA), Canberra, Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth (Australia), Wellington (Nowa Zelandia), Rzym, Bari (Włochy), Tbilisi (Gruzja), Erywań (Armenia), Ałmaty (Kazachstan). W czerwcu 2014 roku ukazała się jej pierwsza płyta, którą nagrała na zaproszenie skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej. W albumie znajdują się Sonaty na skrzypce i fortepian J. Brahmsa i C. Francka. Pierwszy koncert promocyjny odbył się w Łazienkach Królewskich w Warszawie w Teatrze Stanisławowskim. Recital swoją obecnością zaszczycili ważni goście ze świata muzyki, telewizji i biznesu. Płyta zyskuje bardzo pochlebne recenzje, jest określana jako „przyjemna porcja klasyki” (Newsweek Polska). Absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula, którą ukończyła z wyróżnieniem. Pracowała również z wybitnymi pedagogami o międzynarodowej sławie w czasie kursów mistrzowskich, wśród których warto wymienić maestro Paula Badurę-Skodę – legendę światowej pianistyki czy prof. Dinę Yoffe, laureatkę Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w roku 1975. Artystka dużo uwagi poświęca promocji polskiej muzyki oraz rodzimej kultury poza granicami kraju. W jej repertuarze znajdują się utwory ponad 20 polskich kompozytorów, których dzieła regularnie włącza do programów koncertów na całym świecie. Pianistka wykonuje kompozycje reprezentujące różne epoki, gatunki i style. Fascynuje ją również muzyka najnowsza oraz możliwość zaprezentowania i zainspirowania publiczności dziełami, których nigdy wcześniej nie mieli okazji usłyszeć. Zrealizowała kilka prawykonań, wśród których znalazły się także utwory dedykowane jej samej. Jej koncerty były transmitowane i retransmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych, a recenzje z koncertów ukazują się w prasie międzynarodowej (Sydney Morning Herald, The Epoch Times Ottawa). Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i naukowe pianistka otrzymała liczne nagrody w tym stypendia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

01-04 października 2017 | 4. Krakowska Jesień Muzyczna

Galeria Plakatu

 

Elena Lola Loli

Ukończyła ASP w Warszawie. Jej Praca dyplomowa “A ja to świat” uczestniczyła w wystawie najlepszych prac dyplomowych “Comming Out 2014”. Tworzy graficzno-muzyczne performanse na bazie współczesnej muzyki poważnej i surrealistycznych dzieł literackich. Autorka grafik do albumów muzycznych. Aktorka filmowa i teatralna. W 2009 roku otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej “Orzeł” za rolę w filmie “Mała Moskwa”.
WIĘCEJ