Krakowska Jesień Muzyczna

 

Krakowska Jesień Muzyczna powstała jako odpowiedź na zauważony przez organizatorów i pomysłodawców, Jana Kalinowskiego i Marka Szlezera, brak w panoramie polskich wydarzeń kulturalnych festiwalu promującego kameralną muzykę klasyczną. Ideą programową festiwalu, odbywającego się od roku 2014, jest łączenie utworów współczesnych oraz dzieł kompozytorów polskich z najbardziej popularnymi pozycjami repertuarowymi przeznaczonymi na prezentowane instrumenty, bądź składy instrumentalne.

***

Szanowni Państwo, Drodzy Słuchacze,

cieszymy się, że już po raz piąty możemy wraz z Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego zaprosić Państwa do uczestnictwa w Krakowskiej Jesieni Muzycznej. Z okazji tego małego jubileuszu proponujemy Państwu wyjątkowo pięć koncertów – o jeden więcej niż było to podczas poprzednich edycji. Jest to zasługą zainteresowania słuchaczy oraz wsparcia naszej idei przez Miasto Kraków, któremu chcielibyśmy serdecznie podziękować za dostrzeżenie festiwalu w panoramie krakowskiego życia kulturalnego.

Program każdej edycji festiwalu zakładał prezentację dzieł polskich i zagranicznych kompozytorów, utworów współczesnych i tych należących do klasyki repertuaru przeznaczonego na kameralne składy instrumentalne – tak będzie i tym razem. W tym roku nasze zaproszenie do wykonania koncertu inauguracyjnego przyjęły artystki z Messages Quartet, które wraz z pianistą Danielem Brylewskim wykonają kwartet Johannesa Brahmsa oraz kwintety Grażyny Bacewicz i Alfreda Schnittke. Drugiego dnia festiwalu, pochodzące z Hiszpanii Trio Bacarisse zaprezentuje program składający się z dzieł Joaquina Turina, Enrique Granadosa oraz Trio Pawła Łukaszewskiego. Na bardzo ciekawy koncert zapraszamy trzeciego dnia - złożą się na niego utwory na fortepian i recytatora. Wykonają je: pianista Gajusz Kęska, oraz pochodzący z Włoch aktor, Angelo Romagnoli. Podczas tego koncertu artyści dokonają światowej premiery utworu Katarzyny Szwed, zamówionego i napisanego specjalnie na piątą edycję Krakowskiej Jesieni Muzycznej w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" Instytutu Muzyki i Tańca. Na koncert, utworzonego przez dwie młode pianistki w 2013 roku, Emes Piano Duo, z programem prezentującym najbardziej znane dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johannesa Brahmsa zapraszamy przedostatniego dnia. Na zakończenie festiwalu wystąpią niżej podpisani, pomysłodawcy Krakowskiej Jesieni Muzycznej z programem, na który złożą się kompozycje na wiolonczelę i fortepian Sergiusza Rachmaninowa, Tadeusza Majerskiego, Ludomira Różyckiego oraz prawykonanie polskie utworu Tomasza J. Opałki.

Cieszymy się, że od pięciu lat jesteście Państwo z nami!

Jan Kalinowski i Marek Szlezer

Galeria Plakatu

 

Elena Lola Loli

Ukończyła ASP w Warszawie. Jej Praca dyplomowa “A ja to świat” uczestniczyła w wystawie najlepszych prac dyplomowych “Comming Out 2014”. Tworzy graficzno-muzyczne performanse na bazie współczesnej muzyki poważnej i surrealistycznych dzieł literackich. Autorka grafik do albumów muzycznych. Aktorka filmowa i teatralna. W 2009 roku otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej “Orzeł” za rolę w filmie “Mała Moskwa”.
WIĘCEJ