EDYCJA 2021

 

IWONA GLINKA - flet 
Jest solistką i wykonawczynią nowej, eksperymentalnej muzyki. W 2016 roku założyła Phasma-Music Ensemble, którego jest kierowniczką artystyczną. Dała kilkadziesiąt recitali solowych, wykonując dzieła z klasycznego i współczesnego repertuaru. Koncertowała jako pierwsza flecistka z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Jej zainteresowanie nowymi formami muzyki, zaowocowało ponad stoma prawykonaniami dzieł kompozytorów australijskich, belgijskich, angielskich, kanadyjskich, greckich, niemieckich, polskich i amerykańskich, z których większość napisano specjalnie dla niej. Od 1995 roku mieszka na stałe w Atenach, które stały się jej drugim domem. Naucza gry na flecie i muzyki kameralnej w Narodowym Konserwatorium w Patrze oraz w Glyfadzie. W 2015 roku odeszła z Orkiestry Symfonicznej Aten i z Greckiego Zespołu Muzyki Współczesnej, aby skupić się na karierze solowej. W latach 1991-1994, dzięki stypendium przyznanemu przez Baloise Holding, była uczestniczką Letnich Kursów Akademii Muzycznej w Lenk (Szwajcaria), gdzie studiowała pod kierunkiem Petera-Lukasa Grafa. W roku 1992, dzięki stypendium przyznanemu przez burmistrza Darmstadtu, uczestniczyła w Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w tymże mieście, doskonaląc umiejętności interpretacyjne u Pierre'a-Yvesa Artauda. W roku 1996 kontynuowała studia we Włoszech w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Bielli, ponownie pod kierunkiem Petera-Lukasa Grafa, oraz w Paryżu na zaproszenie Pierre'a-Yvesa Artauda. W roku 2009 uzyskała doktorat w zakresie wykonawstwa fletowego, przyznany przez Akademię Muzyczną w Krakowie. W roku 2012 otrzymała doktorat w zakresie muzykologii, przyznany przez Uniwersytet Ateński. Iwona Glinka nagrała oraz występowała na kilkudziesięciu albumach Europejskich, Kanadyjskich oraz Amerykańskich takich wytwórni jak: Sarton Records, Universal, BMG, Auris Subtilise, Centaur Records, Irida, Magni, Legend, Phasma Music i innych. Jej album „One minute” zdobył nagrodę Global Music Award – Silver Double Medal – Outstanding Achievement (Contemporary Classical and Album, 2017), a „Progressions” zdobył Global Music Award – Gold Triple Medal – Awards of Excellence (Composer, Flautist and Album), a także nominację do prestiżowej nagrody International Classical Music Awards – ICMA 2018 (Contemporary Music). Iwona Glinka jest artystką firmy Yamaha.

VICKY STYLIANOU - fortepian
Urodziła się w Atenach. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku pięciu lat. W wieku dziesięciu lat otrzymała swoją pierwszą nagrodę w krajowym konkursie pianistycznym poświęconym pamięci Kaitis Papaioanou. Dzięki stypendium międzynarodowej organizacji „Jeunesses Musicales” uczestniczyła w seminariach w Belgii prowadzonych przez wybitnych pianistów Monique Haas i Frederica Geversa. Uzyskała dyplom Konserwatorium Ateńskiego. Następnie, dzięki stypendium rządu francuskiego (École Normale de Musique), odbyła studia w Paryżu oraz na Akademii Muzycznej w Bazylei, gdzie otrzymała dyplom solistki. Dała wiele recitali i koncertów muzyki kameralnej w Atenach i innych greckich miejscowościach oraz w krajach Europy i Azji oraz w Stanach Zjednoczonych. Jako solistka wystąpiła z wieloma greckimi i zagranicznymi orkiestrami (Orkiestrą Kolorów, Orkiestrą Miasta Saloniki, Orkiestrą Miasta Ateny, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Radia Greckiego, Camerata – Przyjaciół Muzyki, Orkiestrą Narodowej Greckiej Opery Kameralnej, Miejską Orkiestrą Symfoniczną Aten, Miejską Orkiestrą Salonik, Miejską Orkiestrą Wolos, Narodową Orkiestrą Belgii, Cypryjską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną „Constantin Silvestri”, Orkiestrą Symfonicznej Burgas, Marienbad, Erfurt, Vratsa, Orkiestrą Uniwersytetu w Luizjanie, i wielu innych). Nagrywała muzykę dla radia i telewizji, brała udział w greckich i międzynarodowych festiwalach. Wykonała ponad tysiąc utworów współczesnych greckich kompozytorów, wiele z nich jako występy premierowe. Współpracowała z takimi osobami jak Sir Neville Marriner, Gunther Schuller i Hans Werner Henze. W ramach Olimpiady Kulturalnej (2004) nagrała CD z utworami greckich kompozytorów. Jest członkinią Greckiego Zespołu Muzyki Współczesnej i Ateńskiego Tria. Trio prezentowało się wielokrotnie w Grecji i zagranicą i ma na swoim koncie trzy płyty. Jest członkinią Orkiestry Kolorów, która została założona przez Manosa Chatzidakisa. Nauczała w Konserwatorium Ateńskim i w Konserwatorium Greckim. Jej adaptacje były wykonywane przez wiele orkiestr i zespołów muzyki kameralnej na terenie Grecji oraz zagranicą.

KAROLINA KISIAK - fortepian 
Z wyróżnieniem ukończyła PSM I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu w klasie fortepianu prof. Aleksandry Rudyk. Laureatka wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej m.in.: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Sochaczewie (czterokrotnie), I miejsce w „Concours Musical de France” w Paryżu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie oraz wyróżnienie w przesłuchaniach CEA w Warszawie. W 2015r. rozpoczęła pracę w duecie fortepianowym. Wraz z Alicją Gurą zdobyły m.in.: wyróżnienie w przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej, Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie „Grajmy razem” w Zamościu oraz II nagrodę w „Roma International Piano Competition” w Rzymie. Karolina wielokrotnie otrzymywała stypendia Centrum Edukacji Artystycznej oraz Marszałka woj. lubelskiego. Obecnie Karolina studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Piotra Machnika oraz w klasie kameralistyki prof. Bartłomieja Kominka i prof. Anny Boczar.

KINGA KACZMARCZYK - fortepian
Ukończyła z wyróżnieniem PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. Olgi Łazarskiej. Obecnie jest studentką III roku Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. Piotra Machnika oraz w klasie kameralistyki prof. Bartłomieja Kominka i prof. Anny Boczar. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Brała udział w licznych koncertach. Występowała m.in. na koncertach towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Chopinowskiemu organizowanych w Polanicy Zdroju, w Instytucie Muzycznym w Genewie oraz w Palestynie.

NATALIA ORSZAK - skrzypce
Jest absolwentką „Szkoły Talentów” im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Andrzeja Gębskiego. Obecnie jest studentką drugiego roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie prof. dr h.c. Kai Danczowskiej. Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych, zdobyła m. in. II Miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera w 2021 roku, I Miejsce w 25th Young Musician International Competition „Citta di Barletta”, wyróżnienie oraz dyplom specjalny w III OKMIM im. Tadeusza Paciorkiewicza w Sierpcu. Natalia otrzymała stypendium Fundacji Pro Musica Bona, była trzykrotną stypendystką zarówno Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, jak i międzynarodowego programu stypendialnego „Vesuvius”. Brała udział w wielu znaczących koncertach m.in koncert tria fortepianowego pod kierunkiem prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz, solowy koncert z orkiestrą podczas festiwalu „Młodzi wirtuozi na Zamku Królewskim w Warszawie”. Od 2017 roku gra solowe recitale podczas Międzynarodowych spotkań Konfraterni Poetów w Krakowie. Kilkukrotnie koncertowała z profesorami akademickimi, biorąc udział w projektach, takich jak: Mosty, 2 Przedwiośnie młodych i Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. W 2018 roku jako lider zespołu prawykonywała utwór, który został zarejestrowany na płycie „Muzyka Naszych Czasów”, przez firmę DUX. Współpracuje z orkiestrami: Corda Cracovia, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, orkiestrą festiwalową w ramach festiwalu „Duetissimo”, Santander Orchestra, Passionart. Brała udział w projektach z Młodą Krakowską Filharmonią i Polish Art Philharmonic, a także Sądecką Orkiestrą Kameralną, z którą w 2019 roku nagrała płytę „Fantazja Filmowa”. Od 2020 roku jest członkiem zespołu muzycznego w Teatrze Variete w Krakowie, w najnowszym spektaklu „Pretty Woman the Musical” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

MONIKA WÜRSTEN - wiolonczela 
Urodzona w Bernie (Szwajcaria) rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w wieku 8 lat, w szkole muzycznej w Szwajcarii i kontynuowała ją w Konservatorium Bern, w klasie Denisa Severina. Obecnie, studentka II roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, pod kierunkiem dra hab. Jana Kalinowskiego. Jest uczestniczką tegorocznej dziesiątej edycji prestiżowego projektu Akademia Sinfonia Varsovia 2021/2022. W ramach studiów oraz kursów mistrzowskich, współpracowała z uznanymi wiolonczelistami, takimi jak: Robert Cohen, István Várdai, Wolfgang Boettcher, David Pia, Alexander Neustroev, Pavel Gomziakov, Raphaël Pidoux. W roku 2021 miała zaszczyt wystąpić jako solistka bod batutą Łukasza Borowicza wraz z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w Filharmonii Krakowskiej. Regularnie współpracuje z Sinfoniettą Cracovia. Występowała na wielu festiwalach o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym, m.in.: The 4th International Cello Festival of Shanghai Conservatory of Music, Festiwal Duettissimo 2018 z orkiestrą festiwalową pod batutą Jakuba Chrenowicza, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie 2018 oraz na Koncercie Inauguracyjnym Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie 2019. W roku 2019 miała okazję uczestniczyć w kursach mistrzowskich z członkami Kronos Quartet oraz z Wojciechem Koprowskim, członkiem Meccore String Quartet. Kilkakrotnie występowała w programie Muzyka Naszych Czasów, promując twórczość kompozytorów XXI wieku, nagrywając dla wytwórni płytowej DUX. W roku 2020 jako solistka została wyróżniona w IV Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie, zdobyła II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2020 i miała zaszczyt zagrać „Elegię” Mikołaja Góreckiego z Orkiestrą Kameralną Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej. Wraz z triem fortepianowym zdobyła III nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2021 oraz II nagrodę na II International Online Instrumental Performance Competition – Toronto 2021. Bierze aktywny udział w różnego rodzaju wydarzeniach artystycznych, takich jak m.in.: Krakowska Wiosna Wiolonczelowa, 6. Dni Muzyki: Krzysztof Penderecki oraz z ArtEZ Cello Ensemble w Zwolle - Holandii, reprezentując Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

MARIAN MICHALSKI - fortepian
Pianista, obecnie student II roku studiów magisterskich w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich u takich profesorów jak: K. Jabłoński, N. Demidenko, W. Świtała, W. Wojtal, J. Stompel, M. Żebrowski, A. Jasiński, M. Szlezer, M. Drzewicki, M. Drewnowski J. Plowright, K. Eickhorst, Achilles delle Vigne, Jose Maria Corbello, Jordi Camel, Pascal le Corre. Był wyróżniany na wielu konkursach m.in.: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Gloria Artis” w Wiedniu (XII 2020) – I Nagroda; II Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (VII 2019) – III nagroda; I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Krogulskiego w Tarnowie (VI 2018) – II nagroda; III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Krystiana Tkaczewskiego w Busku Zdroju (VI/VII 2018) – III nagroda; XII Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (III 2017) – I nagroda; I Ogólnopolski Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (VI 2015) III nagroda; IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Chopin +...” w Budapeszcie (VI 2012) – III nagroda. Był wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Tarnowa, stypendystą fundacji „Pro Musica Bona” oraz fundacji „Sapere Auso”. Jest żywo zainteresowany muzyką kameralną. Efektem tych zainteresowań jest zajęcie 2 miejsca na III Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych „Grajmy razem” w Zamościu (III 2014), oraz II nagrody na VI Międzyuczelnianym Konkursie Duetów w Katowicach (III 2019), grając w duecie ze skrzypcami. Brał dwukrotnie udział w kursach muzyki kameralnej, organizowanych przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Koncertował w Warszawie w Mazowieckim Instytucie Kultury, podczas 4. Wieczorów Chopinowskich na Okólniku, oraz w Muzeum Chopina (2019). Wykonał recital w ramach The Jane Stirling Festival i wystąpił w mieszkaniu Chopina w Edynburgu (Szkocja 2018). Brał udział w Festiwalu im I. J. Paderewskiego w Paso Robles (Kalifornia, USA). Koncertował również w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Penderewskiego w Lusławicach, Sali Lustrzanej w Tarnowie oraz na festiwalu „Lato z Chopinem” w Busku Zdroju.

ANNA WIKTORIA SWOBODA - lutnia
Szczególnym zamiłowaniem darzy muzykę solową XVII i XVIII wieku na lutnię barokową oraz muzykę zespołową z użyciem teorby i gitary barokowej jako instrumentów continuo. Traktuje muzykę barokową jak sztukę współczesną i żywą, współgrającą w niezwykły sposób z naszymi nowoczesnymi potrzebami artystycznymi. Nie interesuje się mechanicznym odtwarzaniem, poszukuje naturalności i prawdziwych, głębokich emocji. Kocha literaturę. I lutnie. Ukończyła z wyróżnieniem klasę lutni w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Jerzego Żaka oraz w Hochschule für Musik Trossingen (Niemcy) u prof. Rolfa Lislevanda. Jest także absolwentką wydziału Komparatystyki Literackiej w Instytucie Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukę gry na lutni rozpoczęła pod kierunkiem Antona Biruli; uczestniczyła wielokrotnie w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Hopkinsona Smitha, Jacoba Lindberga, Joachima Helda, Jürgena Hübschera i Evangelinę Mascardi. Stypendystka Baden-Württemberg-Stipendium oraz Die Vössing-Stiftung. Realizując basso continuo współpracowała z solistami i zespołami zarówno w kraju, jak i za granicą, a także z teatrami operowymi w Stuttgarcie (Wilhelma Theater), Pforzheim, Krakowie, Warszawską Operą Kameralną oraz z Danmarks Radio Orkestret, Hochschule der Künste Bern i Hochschule für Musik u. Theater Leipzig. Brała udział m.in. w nagraniu ścieżki dźwiękowej do sztuki „Szkoła żon” dla Teatru Telewizji (muz. A. Konarski, reż. J. Stuhr) oraz cyklu M. Stachowskiego „Amoretti” (1982), a także w rejestracji audiowizualnej utworów z tabulatur krzeszowskich dla Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona. Anna Wiktoria jest jednym z redaktorów w międzynarodowym projekcie Le Luth Doré. Prowadzi także warsztaty i wykłady na temat instrumentów lutniowych i ich oryginalnego repertuaru oraz klasę Lutni i Dawnych Instrumentów Szarpanych w Akademii Muzycznej w Krakowie.

KATARZYNA CZUBEK - flety proste
Katarzyna Czubek specjalizuje się w grze na fletach prostych oraz obojach historycznych. Jest asystentem klasy fletu prostego prof. Erik Bosgraafa w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ukończyła studia pod kierunkiem Jorge Isaaca w Conservatorium van Amsterdam oraz prof. Petera Holstlaga w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Studiowała obój historyczny w Conservatorium di Verona u prof. Paolo Grazziego oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu u Magdaleny Karolak. Jest pomysłodawczynią festiwalu Młoda Muzyka Dawna, który współorganizuje wraz Anną Jankowską. Katarzyna współpracuje z cenionymi zespołami i orkiestrami specjalizującymi się w wykonawstwie repertuaru historycznego: Les Ambassaduers (A. Kossenko), Capella Cracoviensis (J. T. Adamus), Arte dei Suonatori (A. Goliński), Cappella Neapolitana (A. Florio). Zrealizowała nagrania dla wytwórni płytowych: DUX, Deutsche Harmonia Mundi oraz MDG Scene. Została wyróżniona stypendiami oraz nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gdańska oraz Wójta Gminy Kolbudy.

ALEKSANDRA HORTENSJA DĄBEK - fortepian
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej oraz w klasie fortepianu historycznego dr Katarzyny Drogosz. Aktualnie jest doktorantką Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej w Krakowie pod opieką dr hab. Marka Szlezera. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Krzeszowicach u Beaty Zając. Kluczową rolę w jej edukacji artystycznej odegrała Olga Łazarska, pod której kierunkiem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W latach 2012-2015 doskonaliła swoje umiejętności w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. Pianistka brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Andrzeja Jasińskiego, Tobiasa Kocha, Katarzynę Popową-Zydroń, Dimitrija Bashkirova, Dimitrija Alexeeva, Kevina Kennera, Fumiko Eguchi oraz Krzysztofa Jabłońskiego. Koncertowała w ramach wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali muzycznych takich jak: Muzyka w Starym Krakowie, Wawel o zmierzchu, Chopin au Jardin, Lato z Chopinem w Busko-Zdroju, Duettissimo!, Abu Zabi Festival, Chopinowskie Interpretacje Młodych. Od wielu lat koncertuje w ramach sobotnich recitali w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dwukrotnie wykonała recital w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach cyklu „Młode talenty”, na fortepianie współczesnym i historycznym. Zamknęła cykl koncertów w ramach 58. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. W 2016 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall oraz w wiedeńskiej sali Ehrbar Saal. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz zagrała serię koncertów z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Chopin. Schumann”. Aleksandra Dąbek jest laureatką Stypendium Fundacji Yamaha. W 2012 roku otrzymała miesięczne stypendium pianistyczne Morningside Music Bridge na Mount Royal University w Calgary (Kanada). W latach 2010-2015 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wielokrotnie otrzymała Stypendium Fundacji Sapere Auso oraz Stypendium Burmistrza Gminy Trzebinia

Wszystkie życiorysy pochodzą od wykonawców, administrator strony nie bierze odpowiedzialności za ich treść.

Galeria Plakatu

 

Elena Lola Loli

Ukończyła ASP w Warszawie. Jej Praca dyplomowa “A ja to świat” uczestniczyła w wystawie najlepszych prac dyplomowych “Comming Out 2014”. Tworzy graficzno-muzyczne performanse na bazie współczesnej muzyki poważnej i surrealistycznych dzieł literackich. Autorka grafik do albumów muzycznych. Aktorka filmowa i teatralna. W 2009 roku otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Filmowej “Orzeł” za rolę w filmie “Mała Moskwa”.
WIĘCEJ